Konference om ejendomsmarkedet 2025

Aarhus og Trekantområdet

Få indblik i den seneste udvikling og tendenser på ejendomsmarkedet.

Bæredygtighed i praksis, nye regler om generationsskifte, aktuelt om ejendomsskatter, moms og temperaturen på ejendomsmarkedet.

Kom og deltag i konference om ejendomsmarkedet 2025 i Aarhus og Trekantområdet, hvor vi igen i år vil fokusere på højaktuelle emner.

Generationsskifte: Det længe ventede lovforslag om forbedrede vilkår for generationsskifte er nu fremsat, og der er derfor ikke længere tale om formodninger. Vi giver en indsigt i det nye lovforslag og dets muligheder for familieejede ejendomsvirksomheder. Der stilles blandt andet skarpt på betingelserne for at kunne benytte de fordelagtige regler og dermed bedre kunne fremtidssikre sin virksomhed og familie. 

Ejendomsskatter: De foreløbige vurderinger og kommende efterreguleringer af ejendomsskatter giver fortsat mange udfordringer og er ofte fejlfyldte. Vi giver seneste nyt på området, herunder hvad I specielt skal være opmærksomme på, da såvel tidsfrister og ikke mindst regelsættet er meget komplekst.

Moms på fast ejendom: I vil her blive opdateret på nyhederne inden for moms på fast ejendom, herunder seneste praksisændring vedrørende skiftende intentioner/anvendelse.

Transaktioner: Efter et par år med begrænset aktivitet oplever vi igen stigende efterspørgsel efter fast ejendom fra særligt de internationale købere. Vores transaktionsfolk vil, baseret på markedsindsigt fra aktuelle transaktioner, give en update på de seneste tendenser på det danske ejendomsmarked, og hvordan man som sælger sikrer en succesfuld transaktion.

Bæredygtighedsrapportering: Fokus på bæredygtighed er større end nogensinde – også i ejendomsbranchen, hvor mange selskaber fra 2025 skal rapportere på bæredygtighed under CSRD. Selvom Omnibus-forslaget fra 26. februar kan ændre tidsplanen, hvis det vedtages, sidder mange virksomheder stadig med spørgsmål om, hvordan de skal gribe rapporteringen an. For hvordan kommer virksomhederne i gang med forberedelserne til bæredygtighedsrapportering? Og giver det værdi at rapportere, hvis det ikke er et lovkrav?

Det vil Rikke Petrea Bandholm, ESG Manager hos Hommelhoff Group, dykke ned i, når hun deler sine erfaringer med at implementere CSRD-rapportering i ejendomskoncernen domis. Hun fortæller, hvordan de har grebet processen an, overvundet udfordringer og faldgruber – og ikke mindst, hvordan rapporteringen skaber værdi for deres ejendomsportefølje, der spænder fra udvikling og opbygning til drift af ældre boliger.

Vi glæder os til at byde dig velkommen. 

Hvem henvender arrangementet sig til?

Konferencen er målrettet dig, der sidder i direktionen og/eller bestyrelsen, er regnskabschef eller controller, er investment manager eller lignende i ejendomsbranchen.

I tilfælde af overtegning forbeholder vi os retten til at tildele pladser efter målgruppen.

Tilmeld dig

OBS: Begrænset antal pladser

3 grunde til at deltage:

  • Få opdateringer om ejendomsskatter, moms og generationsskifte.
  • Få inspiration til hvordan din virksomhed kan implementere bæredygtighedsrapportering.
  • Mød eksperter og kolleger i branchen og få praktiske eksempler med hjem.

Afholdelser

Vælg den dato og lokation der passer dig. Du kan læse mere om programmet nedenfor.

Program

Adresse: PwC, Nobelparken, Jens Chr. Skous Vej 1, 8000 Aarhus C
Dato: 24. april 2025
Tid: Kl. 09:00-12:00

09:00 Velkomst
v. Christian Roding, partner, PwC
  Ejendomsskatter - efteropkrævning af skatter for tidligere år
v. Ulla Wille, director, PwC
  Generationsskifte af ejendomsselskaber
v. Morten Schibsbye, partner og Sandra Henriksen, manager, PwC
  Nyt indenfor moms
v. Mathias Weje Knappmann, director, PwC
  Pause
  Aktuelt indenfor transaktioner - hvad oplever vi i markedet
v. Mads Harboesgaard, senior manager, PwC
  Oplæg
v. Rikke Petrea Bandholm, ESG Manager, Hommelhoff Group
11:30 Frokost og networking

Aarhus den 24. april

Adresse: PwC, Herredsvej 32, 7100 Vejle
Dato: 6. maj 2025
Tid: Kl. 09:00-12:00

09:00 Velkomst
v. Morten Jacobsen, director, PwC
  Ejendomsskatter - efteropkrævning af skatter for tidligere år
v. Ulla Wille, director, PwC
  Generationsskifte af ejendomsselskaber
v. Morten Schibsbye, partner og Sandra Henriksen, manager, PwC
  Nyt indenfor moms
v. Mathias Weje Knappmann, director, PwC
  Pause
  Aktuelt indenfor transaktioner - hvad oplever vi i markedet
v. Mads Harboesgaard, senior manager, PwC
  Oplæg
v. Rikke Petrea Bandholm, ESG Manager, Hommelhoff Group
11:30 Tak for i dag

Trekantområdet den 6. maj

Til PwC's arrangementer er du altid garanteret:

Nyeste viden fra førende eksperter

Mulighed for at netværke med ligesindede

Et festligt event med god mad og drikke

Praktisk information

Det er gratis at tilmelde sig alle PwC's arrangementer. Både de fysiske events og vores webinarer. Se oversigten over PwC's kommende arrangementer på www.pwc.dk/arrangementer

Du er meget velkommen til at dele linket til arrangementet med dine relationer og kollegaer. Tilmelding foregår via linket 'Tilmeld dig her' som du finder på denne webside. Bemærk at man kun kan tilmelde én person af gangen og pr. email. 

Du kan altid se frem til forplejning ved PwC's arrangementer. Mad og drikke vil variere afhængig af arrangementets type, varighed og størrelse. 

Dørene er åbne for registrering og forplejning 30 min. før start.

Vi glæder os til at se dig til

Konference om ejendomsmarkedet 2025

Kontakt os

Christian Roding

Partner, Assurance, statsaut. revisor, Aarhus, PwC Denmark

2373 2122

E-mail

Morten Jacobsen

Director, statsaut. revisor, Trekantområdet, PwC Denmark

7921 2876

E-mail

Helle Rong Bøgehave

Projektkoordinator, Aarhus, PwC Denmark

8932 5718

E-mail

Følg PwC