Ny politisk aftale: De resterende 2 ugers indefrosne feriemidler kan udbetales fra marts 2021

02/12/20

Onsdag den 2. december 2020 har et bredt politisk flertal indgået aftale om at udbetale de resterende 2 ugers indefrosne feriemidler. Det betyder, at lønmodtagere kan få udbetalt de sidste 2 uger af deres indefrosne feriemidler fra marts 2021. De lønmodtagere, der endnu ikke har hævet deres feriemidler, kan hæve op til 5 uger på én gang.

Udbetalingen af de resterende feriemidler baseres på arbejdsgivers indberetninger, men vil i øvrigt basere sig på de samme principper som den førtidige udbetaling i efteråret 2020, og det vil som i efteråret 2020 være frivilligt, om lønmodtagerne vil have feriemidlerne udbetalt. Feriemidlerne bliver beskattet som almindelig indkomst.

Som i den første udbetalingsrunde vil staten mellemfinansiere engangsudbetalingen, og arbejdsgiverne kan fortsat vælge mellem at indbetale midlerne til feriefonden eller beholde de indefrosne feriemidler som likviditet i virksomheden, indtil lønmodtageren opnår folkepensionsalderen eller permanent forlader arbejdsmarkedet.

Læs mere om udbetaling af de 3 første ugers indefrosne feriemidler her.

Ud over aftalen om udbetaling af de sidste 2 ugers feriemidler indeholder aftalen en eksportpakke og mulighed for forlængelse af hjælpepakker.

Der afsættes således 575 mio. kr. årligt i perioden 2021-2023 til en eksportpakke, der skal understøtte dansk eksport i lyset af COVID-19 og den forventede lavere internationale efterspørgsel.

Endvidere afsættes en reserve til at kunne forlænge initiativer i “Aftale om udvidelse af hjælpepakker” af den 27. oktober med én måned frem til udgangen af februar 2021, hvis de sundhedsmæssige restriktioner gør det aktuelt.

Læs mere om udvidelsen af hjælpepakker fra den 27. oktober her.
 

Kontakt os

Karina Hejlesen Jensen

Karina Hejlesen Jensen

Direktør og markedsleder, PwC Denmark

Tlf: 2465 5434

Følg PwC