Afgørelse i Vestre Landsret: Rentefrie anfordringslån skal indfries til kurs 100

  • 22/01/24

Vestre Landsret har i en dom den 8. januar 2024 afgjort, at et rentefrit anfordringslån, i henhold til de konkrete omstændigheder, kun kunne indfries til kurs 100. 

Rentefrie anfordringslån anvendes ofte i forbindelse med familielån ved fx betaling i forbindelse med overdragelse af en forældrekøbslejlighed samt ved generationsskifte. Anfordringslån udstedes til kurs 100. Det skyldes, at kreditor kan opsige lånet med kort varsel. 

Vestre Landsret dom

I den konkrete sag var der tidligere gennemført et generationsskifte af en virksomhed, hvor størstedelen af købesummen blev berigtiget ved udstedelse af rentefrie anfordringsgældsbreve. Gældsbrevene blev ved generationsskiftet og i gaveanmeldelserne medtaget til kurs 100.

Ca. seks år efter generationsskiftet blev gælden eftergivet, og i gaveanmeldelsen blev værdien af de rentefrie anfordringslån opgjort til ca. kurs 20 ud fra værdien af de nettoaktiver, som debitorerne havde på det tidspunkt.

Vestre Landsret anførte i dommen, at der ikke eksisterer en almindelig markedsomsætning af rentefrie anfordringslån, så det var ikke muligt at sælge gældsbrevene til andre mod vederlag. Derudover var gældseftergivelsen sket i et ”gavemiljø” mellem forældre og børn, så uagtet at skyldnerne på tidspunktet for gældseftergivelsen ifølge det oplyste var insolvente, kunne kursværdien af de rentefrie anfordringslån ikke ansættes til en anden kurs end kurs 100.

Vestre Landsret anførte desuden, at de ikke kunne lægge vægt på, at gavemodtagerne teoretisk set var teknisk insolvent, da gældseftergivelsen var styret af interessesammenfaldet mellem gavegiver og modtager. Betalingsevnen hos skyldnerne var reelt ikke efterprøvet af forældrene, og det var derfor ikke godtgjort, at værdien af de rentefrie anfordringslån skulle udgøre en lavere værdi end kurs 100.

Hvilken vægt Vestre Landsret lagde i den samlede afgørelse på det forhold, at betalingsevnen reelt ikke var efterprøvet, vides ikke. Det virker dog som om, at det har haft stor betydning for rettens afgørelse, at der ikke eksisterer et almindeligt marked for omsætning af rentefrie anfordringslån.

Dommen kan ses under SKM2024.32.VLR

Konsekvens af dommen

Konsekvensen i den konkrete sag bliver, at der skal svares gaveafgift af hele hovedstolen på anfordringslånene i forbindelse med den gennemførte gældseftergivelse.

Sådan kan vi hjælpe dig

Har du spørgsmål til dommen eller ønsker rådgivning, så kontakt endelig din rådgiver i PwC.

Marc Tinggaard Frydendal

Director, PwC Denmark

2056 7919

E-mail

Følg PwC