Vi har udarbejdet et regneark for 2025, som din virksomhed kan anvende til afstemning og kontering af el- og vandfakturaen, herunder den del af afgiften, der kan godtgøres.
Regnearket tager højde for de regler, der er gældende fra 1. januar 2025.
Regnearket er meget simpelt at bruge, idet der blot skal indtastes elforbrug i kWh og/eller vandforbrug i m3.
Regnearket tager fx ikke højde for, om virksomheden har delvis fradrag for moms.
Der er også andre særlige forhold, som regnearket ikke tager højde for – se regnearkets forudsætninger. Du er selvfølgelig altid velkommen til at kontakte os for en vurdering af, hvordan vi kan tilpasse regnearket specifikt til din virksomhed.
Hvis din virksomhed skal have godtgjort andre afgifter, står vi til rådighed for sparring.
Vores team i afgiftsgruppen kan hjælpe dig, hvis du har spørgsmål til din virksomheds behandling af afgifter. Det kan være, at din virksomhed står med en konkret udfordring eller blot har brug for et ”sundheds-tjek”, så I ved, hvor udfordringerne ligger, hvis nogen.
Vær på forkant med nye tiltag og tendenser i erhvervslivet. Du bliver også inviteret til agendasættende events, hvor vi sammen får ny viden, perspektiver og relationer.
Seneste publikationer, analyser og undersøgelser om emner som skat, regnskab, IFRS, revision, moms, told og afgifter.
Michael Troelsgaard
Christian Bering Morsø Windberg