Når du som hovedaktionær i et selskab køber en lejlighed, der skal bruges til udlejning til dit barn, er det som udgangspunkt ikke i selskabets interesse, fordi det ikke er noget, som gavner eller fremmer selskabets kerneforretning.
Du bliver derfor beskattet af værdien af lejligheden efter de skematiske regler, der gælder for beskatning af fri bolig. Den skattepligtige værdi udgør 5 % af ejendomsværdien eller den faktiske anskaffelsessum med tillæg af den ejendomsværdiskat, som skulle have været betalt, hvis lejligheden var købt privat. Hvis din lejlighed fx har en værdi på 2.000.000 kr., vil den blive beskattet med 5 % svarende til 100.000 kr. med tillæg af ejendomsværdiskat på fx 20.000 kr. Hertil skal lægges den faktiske betalte ejendomsskat og visse andre udgifter afholdt af selskabet, fx vand, varme og el.
Den skattepligtige værdi nedsættes med den husleje, som dit barn betaler. Hvis din årlige beskatning er 120.000 kr., og dit barn betaler 5.000 kr. om måneden i husleje, svarende til 60.000 kr. på et år, så kan det skattepligtige beløb reduceres til 60.000 kr. Huslejen skal sættes ud fra markedsvilkår og skal derfor afspejle huslejen i området.
Hvis dit selskab efterfølgende vælger at sælge lejligheden til dit barn, skal det ske til markedsværdien. Det er altså ikke muligt at bruge den offentlige ejendomsvurdering +/- 15%, når ejendommen skal sælges. En eventuel gevinst ved salget af lejligheden er skattepligtig for selskabet.
Hvis du går med tanker om at foretage et forældrekøb i privat regi, kan du læse mere om det her.
Det gælder uanset størrelsen på din virksomhed, og vi dækker hele Danmark. Få hjælp til alt fra bogføring og regnskab til ESG-rapportering og digitalisering af din virksomhed.
Hver dag løser vi opgaver sammen med +20.000 små og mellemstore virksomheder. Kontakt os i dag og hør mere om, hvordan vi kan hjælpe dig og din forretning.
Vi er din lokale revisor og rådgiver i hele Danmark. Find din lokale kontaktperson ved at vælge den by, der er tættest på dig.
Søren Berg Jørgensen
Brian Rønne Nielsen
Flemming Eghoff
Lars Vagner Hansen